יום שלישי, 6 בדצמבר 2011

חומר טוב - פינת האבדות והמציאות ברשת


בשנות התיכון התוודעתי לראשונה לארתור מילר ולספרו 'מותו של סוכן'. הרעיון של דמות גיבור, גיבור-על, העומד לבדו אל מול העולם, אך ללא גלימה וסיפורי בדים אחרים, הפעימה אותי וריגשה אותי רבות. בשנים אלו, טרם הכרתי את התורה של רבי נחמן מברסלב, על היכן העולם הזה? הרי עולם הבא, חז"ל אומרים שיש; גהנום, הרי הוא כאן, והעובדה היא כי כולם, כ ו ל ם - עשירים, מפורסמים, עניים וחשובים -  סובלים ומלאי צרות וייסורים; אז היכן הוא העולם הזה?

אולם, מסתבר, שמשהו מחוויית חיים זו, ומהתיאור של ר"ן היה מוכר לי מספיק בשביל להזדהות עם אדם, שכל גבורתו היא בכך שהוא מתמודד, נעמד אל מול העולם. גהנום או לא גהנום, האבא – הבעל - הסוכן נמצא כאן, והוא מוכן ומזומן לתת 'פייט'. הכשלון בהתמודדות מול החיים, הספק מוות בתאונה ספק הליכה אל הסוף, זה לא בדיוק הסיום הצפוי לגיבור על, אבל זה רק הוסיף לאנושיותו, ובמובן מסוים לגבורתו, כי בינינו, מי יכול אל מול היומיום?  

כך שבסופו של דבר, ולמרות הכל, מותו של סוכן, היה נקודת אור בחיים שלי. ההכרה שהגבורה האמיתית, היא לקום בבוקר. כך, כפשוטו, ללא סיפורי בדים (ובלי משמעויות ועקרונות), מול העולם במערומיו. הקושי של האב – בעל – סוכן, לבטא עצמו והרגשות המתעצמים מדף אל דף הותירו בי את חותמם ותקוותם וביססו את חיבתי (גם אם מרחוק) לכל הסגנון הריאליסטי הזה.

בחלוף השנים (ולפני מספר חודשים), עת התלמדתי בלהנות מייסורי העולם הזה, הופנתי לבלוג נפלא וייחודי, 'הריאליסט', שצופן בחובו, חוויה מטלטלת לא פחות מאותו ספר נחמד וישן. הריאליסט הוא בלוג של אסף חנוכה, בו אסף מתאר, לרוב ברצועות קומיקס קצרות, נקודה, הבחנה, מחייו. הבלוג, שכשמו כן הוא, מציג קומיקסים ריאליסטיים משהו בצורה ובחומר. במרכז הבמה, גיבור-על כאן במקומנו ובזמננו, וב"ה (ובתקווה לשמחתו של אסף) מוצלח יותר ממכרי הישן, שכה השפיע עלי.

הקומיקסים מוצלחים בכל מובן אפשרי, החל מהציור, דרך 'הקונצפט' וכלה באירוניה הטובה המלווה כל יצירה ויצירה. כל שנותר לי הוא להמליץ לכם לבקר ולהרשם בבלוג, כי הרי זו באמת אחת 'מהיציאות' היותר טובות ברשת, שמסייעת ופותחת פתח נוסף, לאדם הרגיל, לגיבור-העל היומיומי, להנות מייסוריו וצרותיו.

תהנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה