יום חמישי, 28 ביולי 2011

הקולקטיב, onwards / דרור בר-יוסףלקראת שבת קודש המתקרבת אלינו בשמחה, חשבתי להמליץ על אלבום נפלא שיסייע בהקפצת ההכנות לשבת ובע"ה יוסיף מעט שמחה. להקת הקולקטיב מונה שבעה חברים, צעירים, שיוצרים ביחד קולקטיב מיוחד של סגנונות מוסיקה שונים מבלוז ורוק דרך פולק ועד ג'אז ונגיעות אלקטורוניות. את הקולקטיב הזה של אנשים ורעיונות מובילים שני סולנים, עידן רבינוביץ ורועי ריק, למיצג נעים ביותר בצורת אלבומם onwards.

בליקוטי מוהר"ן מובא שככל שהתלמיד 'קטן' יותר כך הוא זקוק למלמד 'גדול' יותר, כך שהוא יוכל להלביש ולהמשיג לו את הדברים בצורה פשוט ובהירה יותר.טענה זו, הינה טענת יסוד בכל מהלך חינוכי אפשרי, והיא נכונה על שלל השלכותיה, אדם שאינו יכול להסביר מהלך מורכב בצורה פשוטה, זה בד"כ נובע מכך שתוכן הדברים לא ירדו 'לסוף דעתו'.

אולם דבר זה איננו נכון רק ללימוד ויחסי מורה תלמיד, ג'רי סיינפלד הוכיח כי הדברים נכונים גם לתוכנית טלוויזיה פופולרית המחויבת למשפטים קצרים וקולעים המכילים בתוכם תובנה מזווית יחודית על חיי היומיום. את שעשה ג'רי סיינפלד לתוכניות הסיטקום בטלוויזיה ממשיכים חברי להקת הקולקיטיב בתחום המוסיקה.

הקולקטיב מצליחים להכין מוסיקה קלילה,שמחה,קצבית ופשוטה, הנעימה גם לאוזן העסוקה בדברים נוספים ובחיי היומיום, אך בד בבד מכילה בתוכה עשירות שתשמח את הדקדקן שבשומעים (בתנאי שהוא מצויד במספיק חוש הומור והשיל מעצמו מעט מכובד רציניותו). אלמנט קטן זה נוכח בכל יצירה ומחשבה גאונית, ובעצם מבחינתי הוא עומד בתשתית יצירתו ההיסטורית של מיילס דיוויס so what, שכשמה כן היא, חסרת יומרות, אך בהחלט מהווה, לפחות עבורי, כמה דקות בגן עדן.

אינני משווה את אלבומם של הקולקטיב ליצירתו של דיוויס  (וגם לא לסיינפילד בתחומו), אבל בהחלט המרכיב החשוב ביותר, המסמן במקרים רבים את הגאונות האמיתית, קרי היכולת לנסח רעיונות מורכבים בצורה קולעת ופשוטה, נוכחת במיטבה באלבום הנפלא של הקולקטיב onwards.

מאפיין ייחודי נוסף לקולקטיב, שגם כן מהווה חריגה לקלילות הנפלאה של היצירות שלהם, זה האלמנט הפוליטי החריף והחריג. שירם 'כשאת אומרת כיבוש' למה את מתכוונת הוא שיר מרענן ומוצלח, שללא קשר להסכמה או שלילה של מסריו הפוליטיים, מצליח לשלב בתוכו היטב את הציניות החביבה והמרירה יחד עם המלל והעיבוד המוסיקלי הקציבי והנעים אך הטומן בחובו את אותה הציניות הזכורה לטוב.

בקיצור, מומלץ. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה